Jak urządzić sobie mini biuro w bloku?

21 maja 2018

Własne biuro to odpowiednie miejsce, gdzie można w spokoju wydajnie i komfortowo pracować. Istnieje wiele takich miejsc, które doskonale nadają się na pomieszczenia firmowe. W tym artykule skupimy się na mieszkaniu w bloku jako takiej potencjalnej lokalizacji. Łączy ona w sobie wiele zalet takich jak brak kosztów dojazdu, bliskość rodziny lub możliwość urządzenia biura wedle własnych potrzeb. Jak zatem urządzić biuro w mieszkaniu ? Czym się kierować ? Na co warto zwrócić uwagę ? O tym wszystkim w dalszej części artykułu.

 

Wybór pomieszczenia

Pierwszym krokiem w drodze do własnego biura jest wybór pomieszczenia. Mieszkania różnią się od siebie, ale niezależnie od układu istnieje kilka uniwersalnych zasad, którymi należy się kierować. Pierwsza z nich to aby gabinet umieścić jak najdalej od centrum domu. Ma to na celu zapewnienie spokoju i dobrych warunków do pracy. Kolejna rada wymaga, aby pomieszczenie miało dobre oświetlenie naturalne i nie wymagało doświetlania. To zdecydowanie wpływa na komfort pracy i nasze oczy. Ostatnim istotnym elementem jest to, aby drzwi były szczelne i izolowały nas od reszty mieszkania. Szklana szyba lub stare, nieszczelne modele nie są zbyt dobrym rozwiązaniem.

Urządzanie wnętrza

Gdy wybraliśmy już odpowiednie pomieszczenie, nadchodzi czas na główną czynność podczas tworzenia biura, czyli urządzanie wnętrz. W pierwszej kolejności trzeba skupić się na ergonomii i praktyczności. Ustawienie odpowiednio mebli powoduje, że wszystko będzie blisko, a my nie będziemy musieli co kilka minut chodzić po najpotrzebniejsze rzeczy na drugi koniec pomieszczenia. Biurko powinno stać blisko światła dziennego, aby zapewnić komfortową pracę i nie męczyć oczu doświetlaniem. Obok głównego centrum powinna znajdować się drukarka po wydruku, z której będziemy mogli sięgać z łatwością. Szafy lub półki z dokumentami powinny w następnej kolejności znajdować się najbliżej biurka. Nieco dalej może znajdować się półka na archiwalne dokumenty czy radio.
Wystrój jest kolejnym elementem, na który trzeba zwrócić uwagę. Dobranie odpowiednich kolorów ścian lub tapet może odprężać nas, lub pobudzać. Przykładem jest kolor zielony, który uspakaja lub pomarańczowy, który działa wręcz odwrotnie. Zdecydowanie odradza się wykorzystywanie skrajnych kolorów, czyli białego, czarnego czy czerwonego. Przebywanie kilku- kilkunastu godzin dziennie w takich tonacjach może źle wpłynąć na nasz organizm i samopoczucie.

Meble i wyposażenie

Meble powinny być komfortowe i estetyczne. To rzeczy, z którymi będziemy mieli najwięcej do czynienia, więc warto w nie zainwestować. W supermarketach kupić można bardzo okazyjnie specjalne fotele czy biurka. Jeśli dysponujemy trochę większym budżetem, sklepy meblarskie oferują bardzo wiele rozwiązań i z pewnością dobierzemy odpowiednie modele do swoich potrzeb.

Sprzęt komputerowy to nieodłączny element każdego biura — nawet tego zlokalizowanego we własnym mieszkaniu. Przy jego urządzaniu warto zadbać o niego, gdyż zapewni to bezproblemową i szybką pracę. Nasz prywatny laptop można oddać do serwisu i wykonać przegląd lub kupić nowy. Ceny zaczynają się już od kilkuset złotych. Warto też pomyśleć o stałym dostępie do internetu lub wyborze szybkiego łącza mobilnego u operatorów telefonicznych.

Akcesoria, które wybierzemy do własnego biura, powinny ułatwiać pracę i być przyjemnym dodatkiem do biznesowego otoczenia. Dobrym pomysłem będzie wstawienie radia, kwiatka lub powieszenie na ścianach prac dzieci ze szkoły, które za każdym razem, gdy na nie spojrzymy, poprawią nam humor. Dobrym pomysłem będzie też wstawienie sofy, tak jak robią to duże firmy — np. Google. Naukowcy udowodnili, że krótka drzemka sprawia, że nasz mózg działa o 30% wydajniej po odpoczynku.

Wymogi prawne
Przepisy nie regulują w żaden konkretny sposób ani nie zabraniają stworzenia takiego biura w bloku. Należy jednak mieć na uwadze ogólne zasady społeczne i nie być uciążliwym dla sąsiadów. Przykładami takich zachowań jest głośna praca po godzinie ciszy nocnej lub bardzo częste wizyty obcych osób u nas w mieszkaniu, które zakłócają porządek. Jeśli spełnimy te warunki, możemy w pełni cieszyć się funkcjonalnym biurem we własnym mieszkaniu w bloku.

Przykładowe rozwiązania które powodują że możesz się cieszyć biurkiem w pokoju lub sypialni a co za tym idzie mieć tam mini biuro.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5 × one =